Pierwsza wizyta u ginekologa

Około 3 milionów Polek nie chodzi do ginekologa. Wiele z nich twierdzi, że skoro nie mają żadnych boleści, to nie muszą się badać. Częstą wymówką są także wstyd, brak czasu, obawa przed diagnozą czy niewiedza o tym kiedy odbyć swoją pierwszą wizytę i jak się do niej przygotować.

Kiedy trzeba udać się na pierwszą wizytę do ginekologa?

Nie ma na to jednej i konkretnej odpowiedzi, jednak nie powinnaś zwlekać z nią po rozpoczęciu życia seksualnego lub po ukończeniu 25 lat. Zwyczajowo mówi się, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć także po pojawieniu się pierwszej miesiączki. Jeżeli kobieta zauważa się u siebie niepokojące objawy typu: brak miesiączki po 15 roku życia, świąd, swędzenie, nieprzyjemny zapach, nieprawidłowe, obfite krwawienia, ból brzucha bądź jakiekolwiek niedogodności w intymnych rejonach – zaleca się wizytę u specjalisty.

Jak wybrać odpowiedniego ginekologa?

Strach przed ginekologiem pojawia się, także ze względu na wiele negatywnych historii i opinii. Jak więc wybrać tego najlepszego? Należy zasięgnąć opinii innych, jednak nie koncentruj się tylko i wyłącznie na nich, przeszukaj internet i wybierz lekarza bądź klinikę, który cieszy się dobrą opinią wśród kobiet.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Przed wizytą ważne jest, aby dokładnie umyć miejsca intymne – nie używaj jednak środków myjących, aby nie zafałszować zapachu czy też konsystencji wydzieliny, którą lekarz może chcieć poddać badaniom. Zaleca się ubranie sukienki bądź spódniczki, ponieważ podczas badania musisz zdjąć dolną garderobę, a taki strój może pomóc opanować ci trochę stresu.

Jeżeli masz już miesiączkę, a wciąż nie byłaś u ginekologa, na wizytę zaleca się iść w ciągu 10 dni po zakończeniu menstruacji.

Bądź gotowa na parę pytań

Przed rozpoczęciem badania lekarz przeprowadzi krótki wywiad. Poniżej lista możliwych pytań:

  • Jaka jest data pierwszej miesiączki, jej regularność oraz czy są one obfite czy też skąpe?
  • Kiedy odbyła się ostatnia miesiączka?
  • Czy pierwsze współżycie miało już miejsce?
  • Jakie są historie chorób ginekologicznych w rodzinie?
  • Czy podczas współżycia odczuwasz jakieś nieprzyjemne efekty uboczne?
  • Czy stosujesz antykoncepcję, a jeśli tak, to jaką?

Nie bój się, to tylko badanie!

Wiele kobiet obawia się pierwszej wizyty. Jest ona zwykle związana z dużą dawką stresu i krępacji. Każda z pań powinna jednak wiedzieć, że ginekolog jest po to, by im pomóc, a dobór właściwego lekarza oraz wiedza jak przygotować się do wizyty mogą ukoić nerwy.

Dodaj komentarz