Menu Zamknij

Endometrioza – zmora kobiet

Zdrowie jest czymś, o co każdy z nas powinien dbać w swoim życiu – niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Brak dbałości o swój organizm pod kątem kontroli może przyczynić się do poważnych i nieodwracalnych zmian. Miesiąc marzec jest miesiącem świadomości endometriozy. Na endometriozę może zachorować każda kobieta. W 96% przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności lub towarzyszy niepłodności.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, w której tkanki wyściełające błonę macicy (endometrium) znajdują się poza nią. Zmiany endometrialne mogą występować w jajnikach, jajowodach, otrzewnej, moczowodach, jelitach czy nawet płucach. Tkanka, która występuje w macicy jest wrażliwa na stężenie hormonów i podczas każdego cyklu miesiączkowego,  przyczyniają się do wzrastania ognisk endometrialnych.

Choroba ta rozwija się bezobjawowo. Pierwszym zauważalnym objawem endometriozy są torbiele na jajnikach, wykrywane przez badanie ultrasonograficzne. Potwierdzeniem choroby jest zabieg laparoskopowy i badanie wyciętego materiału pod kątem histopatologicznym.

Do jej objawów należą bardzo bolesne miesiączki, bóle podbrzusza i miednicy, bolesne współżycie, bolesne wypróżnianie i oddawanie moczu, mdłości, biegunki, zaparcia, wzdęcia, trudności z zajściem w ciążę, brak energii, zmęczenie, depresja.

Jak leczyć?

Dobór ścieżki leczenia zależy od stanu zaawansowania choroby. Chorobę można leczyć farmakologicznie oraz operacyjnie. Przy leczeniu farmakologicznym, przyjmowanie są odpowiednie leki przez co najmniej rok, powodujące zanik jajeczkowania. Nie jest ona zalecana pacjentkom, które starają się o dziecko. Obecna wiedza medyczna wskazuje na brak przesłanek, iż leczenie farmakologiczne u kobiet z endometriozą sprzyja poprawie ich płodności. Leczenie operacyjne ma za zadnie usunięcie ognisk endometriozy, uwolnienie zrostów spowodowanych przez nią. Kobiety planujące ciążę powinny po zakończeniu leczenia chirurgicznego starać się o dziecko.

Zadbaj o siebie!

Nieleczona endometrioza może nieść bardzo poważne konsekwencje. Choroba może prowadzić do uszkodzenia wielu narządów, łącznie z ich utratą, a także powstania zmian zagrażających życiu. To nie tylko choroba wpływająca na zdrowie fizyczne, ale również i psychiczne. Endometrioza jest dolegliwością przewlekłą, której obecność wpływa na jakość komórek jajowych. Nawet niski stopień endometriozy może utrudnić naturalne zajście w ciążę. Wspomóc organizm chórek kobiety może także odpowiednia dieta – może poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego oraz poprawę ogólnego stanu odżywienia organizmu.

Wczesna diagnoza jest niezwykle ważna. Kobiecość nie musi boleć. Przebadaj się! https://cmzwierzyniecka.pl/