Fakty i mity o ginekologii estetycznej

Ciało kobiety jest narażone na wiele nieuniknionych zdarzeń takich jak porody, starzenie się, wypadki czy menopauza. Aby walczyć ze skutkami ubocznymi tych wszystkich życiowych prób, warto skorzystać z ginekologi estetycznej, która ma na celu usprawnić funkcjonowanie narządów płciowych oraz poprawić wygląd okolic intymnych. Te mało inwazyjne zabiegi, mają pomóc kobietom cierpiącym na wysiłkowe nietrzymanie moczu czy nadmierne zwiotczenie skóry krocza. Ginekologia estetyczna jest również wskazana przy wszelkich poporodowych zmianach pochwowych, ale także przy menopauzalnych przekształceniach okolic intymnych. Mimo, że ta dziedzina lekarska ma tak wiele zastosowań, to wciąż jest rzadko poruszanym tematem, a na jej temat krąży wiele fałszywych informacji.

Zabiegi ginekologii estetycznej to powód do wstydu – MIT

Zabiegi estetyczne nigdy nie są powodem do wstydu, bez względu na przyczynę. Mają one na celu poprawiać komfort życia i sprawić, że obecne dolegliwości intymne znikną. W związku z tym, każdy ma prawo kierować się swoimi potrzebami i robić to co uważa za słuszne, aby się uszczęśliwić. I mimo, że rozmowy o seksie i narządach płciowych są w wielu miejscach wciąż tematem tabu to warto przełamać zakłopotanie i jeśli czujecie taką potrzebę skonsultować się z lekarzem.

Sprawmy, aby zabiegi ginekologii estetycznej stały się normalnością. Walczmy ze swoimi kompleksami i budujmy poczucie własnej wartości.

Ginekologia estetyczna charakteryzuje się wysoką skutecznością – FAKT

Medycyna estetyczna oferuje szereg różnorodnych kuracji, a efekty ich zastosowania są widoczne bardzo szybko. Na likwidację mankamentów, które utrudniają funkcjonowanie przez wiele lat, czasem wystarczy tylko jeden zabieg. Gdy problem jest poważniejszy, potrzeba więcej sesji na pozbycie się dolegliwości, co skutkuje dłuższym okresem oczekiwania na upragnione efekty. Mimo to warto czekać na rezultaty, bo zabiegi te podnoszą komfort życia.

Krótki okres rekonwalescencji trwa bardzo krótko – FAKT

Zabiegi ginekologii estetycznej są coraz bardziej efektywne i dzięki nowoczesnym rozwiązaniom są one przeprowadzane przy pomoy lasera. Dzięki zastosowaniu tej techniki okres rekonwalescencji jest bardzo krótki. Może trwać on nawet od 7 do 10 dni. Po tym okresie dozwolony jest powrót do współżycia.

Zabiegi ginekologii estetycznej są niebezpieczne – MIT

Nowatorskie rozwiązania sprawiają, że zabiegi ginekologii estetycznej stają się bezpieczniejszą i mniej inwazyjną alternatywą dla operacji chirurgicznej. Wykorzystywany przy tego typu zabiegach laser najnowszej generacji, zapewnia wysoką jakość i niezawodność. Wszelkie procedury przeprowadzane są w gabinetach ginekologicznych, bez konieczności znieczulenia.

Jakość życia codziennego po zabiegu poprawia się – FAKT

Problemy powiązane z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów płciowych czy ich nieodpowiednim wyglądem wpisują się w życie kobiet i są czymś powszechnym. Dlatego też warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, aby codzienne utrudnienia się skończyły. Niezawodne działania laserowe sprawią, że jakość życia diametralnie się podnosi. Kobiety chwalą ginekologię estetyczną za poprawę wyglądu i funkcjonowania okolic intymnych, lepszą elastyczność i nawilżenie pochwy, zniwelowanie problemu nietrzymania moczy czy większą satysfakcję seksualną.

Młode kobiety nie korzystają z zabiegów ginekologii estetycznej – MIT

Z zabiegów ginekologii estetycznej korzystają kobiety w każdym wieku. Nie trzeba być starszą osobą, aby mieć problemy w okolicach strefy intymnej. Dolegliwości zdrowotne takie jak nietrzymanie moczu, luźna pochwa czy po prostu niezadowolenia z pożycia seksualnego spotykają także młode kobiety.

Po więcej szczegółów w tym temacie, zapraszamy na naszą stronę: https://cmzwierzyniecka.pl/zabiegi/ginekologia-estetyczna/

Mezoterapia igłowa – na czym polega?

Mezoterapia igłowa to jeden z zabiegów medycyny estetycznej, który polega na dostarczeniu podskórnie substancji leczniczych. Skutkuje to poprawą jakości warstw skórnych. Pod wpływem mikronakłuć skóra staje się nawilżona, odżywiona i zregenerowana. Zabieg najczęściej stosowany jest w okolicach twarzy, dekoltu oraz na partiach ciała dotkniętych cellulitem. Poniżej dowiecie się na czym polega mezoterapia igłowa oraz jakie efekty i przeciwwskazania się z nią wiążą.

Jak przebiega zabieg mezoterapii igłowej?

Podczas zabiegu mezoterapii igłowej wystrzykiwana jest odpowiednia substancja witaminowa (kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy i mikroelementy) bądź substancja czynna (np. z alg czy zielonej herbaty) dostosowana do potrzeb leczenia każdego przypadku. Lekarz wprowadza cenny preparat za pomocą mikroskopijnej igły na głębokość około 2-3 milimetrów w odstępach od 5 do 10 milimetrów. Aby zredukować dyskomfort odczuwalny podczas zabiegu, pacjenci mogą otrzymać znieczulenie. Przed zabiegiem zalecana jest konsultacja z wyspecjalizowaną osobą, by uniknąć efektów niepożądanych np. obrzęków i reakcji alergicznych. Oprócz tych bardziej niebezpiecznych trudności po zabiegowych, mogą występować także  zaczerwienia, sińce czy krwiaki. Na szczęście tego typu skutki uboczne są  powszechne i szybko powinny ustąpić.

Warto pamiętać, że zabiegi mezoterapii igłowej należy wykonywać w gabinetach medycyny estetycznej pod okiem lekarza.

Efekty mezoterapii igłowej.

Mezoterapia igłowa jest jednym z popularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej. W wyniku mikronakłuwania skóra staje jędrniejsza i bardziej elastyczna, a wszelkie zmarszczki zostają zredukowane. W dodatku następuje zniwelowanie cellulitu, rozstępów oraz dochodzi do ograniczenia wydzielania sebum. Kolejnym pozytywnym efektem zabiegu jest złagodzenie problemu łysienia jak i zmniejszenie wypadania włosów. Warto wspomnieć, że skóra uzupełniania jest w niedobory witamin, co wspomaga produkcje włókien kolagenowych. W efekcie skóra staje się odmłodzona, a jej wygląd zyskuje na jakości.

Sprawdź nas na: https://cmzwierzyniecka.pl/

Aby podtrzymać efekty zabiegu należy powtarzać go co 1-4 tygodnie średnio od 3 do 6 razy.

Przeciwwskazania mezoterapii igłowej.

Pomimo, że mezoterapia igłowa idealnie sprawdza się jako zabieg nawilżająco – regeneracyjny to nie jest ona zalecana wszystkim. Jeśli ktoś walczy z narastającymi problemami skórnymi takimi jak pojawiające się zmarszczki, cellulit czy innymi związanymi z wypadaniem włosów to jest to zabieg dla niego. Jednakże nie zaleca się mezoterapii igłowej kobietom w okresie ciąży oraz w trakcie karmienia. Co więcej, zabieg nie powinien być stosowany u osób chorych na cukrzycę, nowotwory, ze stanami zapalnymi czy infekcjami skórnymi oraz opryszczką. Jeśli osoba przyjmuje leki przeciwkrzepliwe to nie powinna się ona decydować na nakłuwanie skóry. Zabronione jest także korzystanie z mezoterapii przy uczuleniach na składniki obecne we wstrzykiwanym preparacie.

Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z mezoterapii igłowej, skontaktuj się z nami, a my rozwiejemy Twoje wszystkie wątpliwości: https://cmzwierzyniecka.pl/

Endometrioza – zmora kobiet

Zdrowie jest czymś, o co każdy z nas powinien dbać w swoim życiu – niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Brak dbałości o swój organizm pod kątem kontroli może przyczynić się do poważnych i nieodwracalnych zmian. Miesiąc marzec jest miesiącem świadomości endometriozy. Na endometriozę może zachorować każda kobieta. W 96% przypadków endometrioza skutkuje obniżeniem płodności lub towarzyszy niepłodności.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, w której tkanki wyściełające błonę macicy (endometrium) znajdują się poza nią. Zmiany endometrialne mogą występować w jajnikach, jajowodach, otrzewnej, moczowodach, jelitach czy nawet płucach. Tkanka, która występuje w macicy jest wrażliwa na stężenie hormonów i podczas każdego cyklu miesiączkowego,  przyczyniają się do wzrastania ognisk endometrialnych.

Choroba ta rozwija się bezobjawowo. Pierwszym zauważalnym objawem endometriozy są torbiele na jajnikach, wykrywane przez badanie ultrasonograficzne. Potwierdzeniem choroby jest zabieg laparoskopowy i badanie wyciętego materiału pod kątem histopatologicznym.

Do jej objawów należą bardzo bolesne miesiączki, bóle podbrzusza i miednicy, bolesne współżycie, bolesne wypróżnianie i oddawanie moczu, mdłości, biegunki, zaparcia, wzdęcia, trudności z zajściem w ciążę, brak energii, zmęczenie, depresja.

Jak leczyć?

Dobór ścieżki leczenia zależy od stanu zaawansowania choroby. Chorobę można leczyć farmakologicznie oraz operacyjnie. Przy leczeniu farmakologicznym, przyjmowanie są odpowiednie leki przez co najmniej rok, powodujące zanik jajeczkowania. Nie jest ona zalecana pacjentkom, które starają się o dziecko. Obecna wiedza medyczna wskazuje na brak przesłanek, iż leczenie farmakologiczne u kobiet z endometriozą sprzyja poprawie ich płodności. Leczenie operacyjne ma za zadnie usunięcie ognisk endometriozy, uwolnienie zrostów spowodowanych przez nią. Kobiety planujące ciążę powinny po zakończeniu leczenia chirurgicznego starać się o dziecko.

Zadbaj o siebie!

Nieleczona endometrioza może nieść bardzo poważne konsekwencje. Choroba może prowadzić do uszkodzenia wielu narządów, łącznie z ich utratą, a także powstania zmian zagrażających życiu. To nie tylko choroba wpływająca na zdrowie fizyczne, ale również i psychiczne. Endometrioza jest dolegliwością przewlekłą, której obecność wpływa na jakość komórek jajowych. Nawet niski stopień endometriozy może utrudnić naturalne zajście w ciążę. Wspomóc organizm chórek kobiety może także odpowiednia dieta – może poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego oraz poprawę ogólnego stanu odżywienia organizmu.

Wczesna diagnoza jest niezwykle ważna. Kobiecość nie musi boleć. Przebadaj się! https://cmzwierzyniecka.pl/

 

Badania, które warto wykonać raz w roku

Regularne badania kontrolne krwi pozwalają na bieżącą ocenę stanu zdrowia. Warto raz w roku dokonać szeregu badań kontrolnych, które pozwolą na sprawdzenie i ocenę pracy podstawowych narządów. Poniżej przedstawiamy podstawową listę badań krwi.

Morfologia

Morfologia ocenia skład ilościowy i jakościowy składników krwi. Niedobór erytrocytów będzie brakiem żelaza. Przekroczenie normy hemoglobiny będzie wskazywać na odwodnienie organizmu, z kolei niskie wartości stanowić będą oznakę anemii. Zwiększenie leukocytów ponad normę będzie sygnałem, iż w organizmie przebiega infekcja lub stan zapalny. Podwyższone wskaźniki pojawiają się przy intensywnym wysiłku fizycznym i długotrwałym stresie. W przypadku dzieci do lat 4 większa liczba limfocytów jest normą. Choroby alergicznie mogę zostać rozpoznane z pomocą między innymi parametru bazofili i eozynofili.

Badania tarczycy

Badanie poziomu TSH zalecane jest podczas, gdy istnieje prawdopodobieństwo zaburzenia pracy tarczycy, wystąpienia zmian skórnych, wypadania włosów i ich rozdwojenia, przyrostu masy ciała, długotrwałych zaparć. Badanie to warto także wykonać podczas wystąpienia obciążeń genetycznych, które potwierdzone są w rodzinie.

Wśród wyników TSH wyszczególnia się nadczynność tarczycy (poziom TSH jest poniżej normy) lub niedoczynność tarczycy (poziom TSH jest poniżej normy).

Badanie moczu

Ogólne badanie moczu umożliwia ocenę pracy narządów układu moczowego. Pozwala także na stwierdzenie, czy istnieje ryzyko do tworzenia się kamieni na nerkach, ułatwia diagnostykę cukrzycy, żółtaczki lub zapalenie trzustki.

Lipidogram

Lipidogram to badanie określające poziom cholesterolu całkowitego. Badanie pozwala ocenić możliwość wystąpienia problemu sercowo-naczyniowego. Na podstawie wyników można ustalić moment wdrożenia leczenia farmakologicznego lub zmianę diety i stylu życia. W organizmie człowieka występuje cholesterol dobry i zły. Lipidogram wykonuje się przy diagnostyce otyłości, cukrzycy, zaburzeń metabolicznych. Osoby po czterdziestym roku życia i obarczone chorobami współistniejącymi powinny regularnie badać swój lipidogram.

Glukoza na czczo

Utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi jest niezwykle ważne dla właściwego funkcjonowania. Organizm manifestuje nieprawidłowy wzrost lub spadek stężenia cukru we krwi poniżej normy. Nietolerancja glukozy prowadząca do cukrzycy często przebiega bez objawów. Cukrzyca obok nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej jest jedną z chorób cywilizacyjnych odpowiedzialnych za 80% zgonów w społeczeństwach rozwiniętych.

Próby wątrobowe

Próby wątrobowe to badanie krwi polegające na oznaczeniu enzymów, na podstawie których można ocenić stan wątroby. Wątroba jest narządem niezwykle odpornym, posiada zdolności regeneracyjne i przez długi czas może nie dawać znać o swoich uszkodzeniach.

Kreatynina

Badanie kreatyniny pozwala ocenić działanie nerek. Na jego postawie można stwierdzić uszkodzenie nerek przez toksyny lub leki. Badanie jest niezbędne między innymi podczas przeszczepu nerki.

Odczyn Biernackiego i białko C-reaktywne

To wskaźniki, które diagnozują i potwierdzają stany zapalne różnego pochodzenia i pozwalają ocenić nasilenie choroby. OB mierzy poziom szybkości opadania czerwonych krwinek. CRP określa poziom białka ostrej fazy w osoczy.

Należy pamiętać, iż jeden lub dwa wyniki odbiegające od normy nie będą oznaczać, że jesteśmy poważnie chorzy. Każdy wynik należy skonsultować ze specjalistą.

Zdrowie jest najważniejsze, badaj się regularnie: https://cmzwierzyniecka.pl/blog/

Czym jest trądzik u dorosłych?

Trądzik to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń dermatologicznych. Mówi się, że niegdyś zmagały się z nim wyłącznie osoby młode. Obecnie z trądzikiem borykają się także dorośli, u których zmiany mają charakter przewlekły. Leczenie tej choroby w dorosłym wieku jest procesem długotrwałym. Opiera się na farmakoterapii, ale wymaga także zmiany codziennych nawyków, ponieważ wpływ na trądzik ma wiele czynników.

Przyczyny powstawania zmian skórnych u dorosłych

Najczęstszą przyczyną występowania krostek są zaburzenia hormonalne. Zdarzają się one zarówno w młodym, jak i dorosłym wieku. Na skórę mają także wpływ sytuacje stresowe, ponieważ obecny we krwi kortyzol jest odpowiedzialny za kondycję skóry.

Trądzikowi u dorosłych bardzo często sprzyjają też złe nawyki żywieniowe: nadmierna ilość przetworzonego jedzenia, mała ilości witamin i mikroelementów czy duża ilość słodyczy. Aby na skórze nie pojawiały się wypryski, warto wprowadzić do diety owoce i warzywa. Zmiana nawyków żywieniowych to jeden z domowych sposobów na trądzik u dorosłych.

Kolejną przyczyną zmian skórnych u dorosłych, jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Większość kosmetyków drogeryjnych blokuje ujścia gruczołów łojowych, co dość szybko skutkuje kolejnymi wykwitami. Problemem bywa też brak demakijażu. Przyczynia się to do rozwoju stanów zapalnych na powierzchni naskórka.

Rodzaje trądziku u dorosłych

Trądzik u dorosłych ma różne postacie, dlatego przed kupnem kosmetyków warto zorientować się, z jakim rodzajem choroby ma się do czynienia. Najskuteczniejszym sposobem na dobór odpowiednich specyfików jest wizyta u dermatologa – https://bit.ly/2YLTcuw. Pomoże to uniknąć błędów w pielęgnacji. Wyróżnia się następujące typy choroby u dorosłych:

  • trądzik różowaty – bardzo trudny w leczeniu. Jego charakterystycznym objawem są widoczne zmiany rumieniowe, skóra jest bardzo podrażniona.;
  • trądzik grudkowy – ma postać trudnych do usunięcia grudek podskórnych, zmiany potrafią utrzymywać się na skórze przez wiele miesięcy i nierzadko pozostawiają blizny;
  • trądzik torbielowaty – zaskórniki wypełnione są ropą, co jest nie tylko nieestetyczne, ale i bolesne. Tej postaci trądziku towarzyszy zaawansowany stan zapalny skóry.

Jak uporać się z trądzikiem?

Kłopoty z trądzikiem można rozwiązać stosując kosmetyki apteczne. Te pozbawione sztucznych barwników i zapachu znakomicie oczyszczą skórę. Będą też działały na nią kojąco. W ofercie znajdziemy niekomedogenne pianki do mycia twarzy oraz kremy matująco-nawilżające. Niewątpliwą zaletą tych kosmetyków jest fakt, że można je stosować podczas farmakologicznego leczenia trądziku.

Trądzik u dorosłych nie zawsze da się wyleczyć przez zmianę nawyków żywieniowych, porzucenie nałogów czy dobrej jakości kosmetyki o działaniu leczniczym. Coraz częściej wykwity i zaczerwienienia są tak uporczywe, że konieczna jest wizyta u dermatologa i wdrożenie leczenia farmakologicznego. Warto umówić się na konsultację z dermatologiem w profesjonalnym gabinecie.

Pod tym linkiem znajdziesz szereg usług wykonywanych w danym gabinecie oraz cennik: https://bit.ly/2YLTcuw.

Przebieg ciąży pod okiem ginekologa

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W tym czasie niezmiernie ważne są regularne wizyty w gabinecie ginekologa. Dodatkowo, jeśli cokolwiek wzbudza niepokój ciężarnej, ma ona prawo zgłosić się do lekarza poza wyznaczonym terminem. Jak wygląda pierwsza wizyta? Jakie badania są konieczne w trakcie trwania ciąży?

Pierwsza wizyta

Najczęściej, pierwsza wizyta u lekarza zaczyna się od zebrania dokładnego wywiadu na temat pacjentki. Doktor zapyta między innymi o wcześniejsze ciąże, porody, przebyte choroby, warunki socjalne, a także o występowanie ewentualnych chorób rodzinnych. Następnie ginekolog dokładnie zbada kobietę. Nie ominie jej kontrola ciśnienia, masy ciała, stan piersi, nóg. W trakcie badania ginekolog pobierze także wymaz z pochwy do badania cytologicznego i mikrobiologicznego. Na koniec zleci jeszcze badanie krwi i moczu. W ten sposób uzyskuje się pełny obraz stanu zdrowia przyszłej mamy.

Kolejne wizyty

Podczas kolejnych wizyt w gabinecie ginekologicznym, stan zdrowia kobiety i prawidłowy rozwój dziecka w łonie jest na bieżąco kontrolowany. Wizyty najczęściej powtarzane są co cztery tygodnie, w ostatnim miesiącu ciąży co 2 tygodnie. W przypadku jakichś niepokojących sygnałów lekarz może zaproponować dokładniejszą diagnostykę.

Najważniejsze badania, które zostaną przeprowadzone przy kolejnych wizytach:

Ciśnienie tętnicze krwi

Ciśnienie w ciąży często bywa podwyższone. Wzrastać może znacznie, zwłaszcza w końcowej fazie ciąży. Mogą wtedy pojawiać się obrzęki na kończynach. Ciśnienie badane jest przy każdej wizycie.

Morfologia krwi

Badanie wykonuje się przede wszystkim w celu wykluczenia potencjalnej niedokrwistości, która w trakcie ciąży zdarza się częściej.

Grupa krwi i czynnik Rh

Jeśli kobieta nie miała wcześniej oznaczanej grupy krwi robi się to właśnie teraz. Oznacza się zarówno główne grupy krwi (A, B, AB, 0), jak i czynnik Rh. Podczas ciąży częściej dochodzi do krwotoków i pacjentka może wymagać szybkiego podania krwi.

Badanie moczu

Kolejne podstawowe badanie wykonywane na początku ciąży. W trakcie ciąży, w moczu mogą pojawić się niewielkie ilości białka i glukozy

Glukoza we krwi

Na początku ciąży oznacza się też stężenie cukru we krwi. Ewentualna cukrzyca ciężarnej może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie matki oraz rozwój dziecka (może być przyczyną makrosomii płodu, czyli zbyt dużej masy ciała i wielkości noworodka, predysponuje również do komplikacji łożyskowych).

Badanie cytologiczne

Do badania pobierany jest wymaz z dróg rodnych. Następnie poddawany jest ocenie pod mikroskopem. W badaniu można wykazać stany przed nowotworowe, nowotwory, stany zapalne oraz stan hormonalny ciężarnej.

Badanie ginekologiczne przez pochwę

Jest to badanie rutynowe nie tylko w ciąży, ale także u każdej kobiety odwiedzającej gabinet. W trakcie ciąży przeprowadza się je przy co drugiej wizycie. Celem badania jest wykrycie zagrożeń porodem przedwczesnym oraz ocena dróg rodnych.

Kiła i toksoplazmoza

Wykrycie i właściwe leczenie kiły u ciężarnej kobiety, chroni dziecko przed kiłą wrodzoną, która prowadzi do wielu zaburzeń rozwojowych. Oznaczanie przeciwciał przeciw toksoplazmozie pozwala ustalić, czy kobieta zarażona jest tym pierwotniakiem. Może on spowodować wady rozwojowe u płodu.

Położnicze badanie USG

W badaniu tym ocenia się wiele parametrów: budowa ciała płodu, wiek ciążowy, ułożenie płodu. Badanie USG między 20 a 22 tygodniem ciąży pozwala już na dokładną ocenę budowy anatomicznej płodu i rozpoznanie wielu wad (np. przepuklina rdzeniowa i mózgowa, wodogłowie). W tym okresie za pomocą USG można stwierdzić płeć dziecka.

Więcej informacji odnajdziesz na stronie: https://cmzwierzyniecka.pl/zabiegi/wizyty-ginekologiczne/.

7 postanowień noworocznych dla zdrowia

Rok 2020 należy pożegnać z pewną refleksją, którą niosą za sobą zmiany na całym świecie wywołane pandemią. Nadejście Nowego Roku to doskonały moment, aby skorzystać z lekcji, którą dał nam COVID-19 i przez chwilę zatrzymać się, aby pomyśleć o swoim zdrowiu. Postanowienia noworoczne nie muszą być skazane na porażkę – warto zaczynać od małych kroków, które będziemy stawiać, aby polepszyć nasze samopoczucie i zdrowie. Istnieje duża szansa, że jeśli będziemy konsekwentni w swoim działaniu nasze postanowienia zmienią się w nawyki. Oto lista przykładowych postanowień, które warto wdrożyć w swoje życie w 2021 roku:

  1. Picie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie – aby organizm prawidłowo funkcjonował niezbędne jest jego odpowiednie nawodnienie. Regularne picie wody podkręci nasz metabolizm, wspomaga gospodarkę hormonalną oraz usuwa toksyny z organizmu. Najlepiej jest pić wodę w małych ilościach, ale pamiętać by robić to regularnie.
  2. Mniej żywności przetworzonej – najlepszym sposobem ogólnej poprawy zdrowia jest zamiana gotowych produktów na nieprzetworzone i świeże jedzenie oraz potrawy. Wśród nich możemy wymienić: jajka, orzechy, świeże ryby, warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Tego rodzaju żywność pomoże nam zapobiegać chorobom serca, cukrzycy oraz wpłynie pozytywnie na ogólny stan naszego zdrowia.
  3. Więcej ruchu – pandemia w znaczący sposób odcisnęła piętno na naszej aktywności fizycznej. Brak ruchu wpływa na nasze samopoczucie, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do wyższej śmiertelności. Jeśli twoja praca jest głównie siedząca warto poświęcić przynajmniej 15 minut dziennie na aktywność fizyczną.
  4. Ograniczenie ilości słodkich napojów – słodkie napoje nie tylko podnoszą poziom cukru w naszym organizmie ale stanowią tak zwane „puste kalorie”, o czym powinny pamiętać osoby, które w nadchodzącym roku chcą zredukować swoją wagę. Spożywanie słodkich napojów może prowadzić do insulinooporności, chorób serca czy też ryzyka otyłości.
  5. Dbanie o jakość snu – odpowiednia ilość snu i regularny rytm dobowy wpływają na nasze samopoczucie w ciągu dnia. W przypadku niewystarczającej ilości snu jesteśmy narażeni na spadki nastroju, a w niektórych przypadkach nawet na depresję. Brak odpowiedniej ilości wypoczynku może skutkować przybieraniem na wadze i większą podatnością na stres. Zaleca się, aby dorosły człowiek spał około 7-9 godzin dziennie, choć to nie sama ilość snu, a jego jakość jest najważniejsza.
  6. Jedzenie śniadań – wielu z nas wciąż żyje w biegu i zapomina o najważniejszym posiłku w ciągu dnia, który daje nam energię tuż po przebudzeniu. Przyjmuje się, że śniadanie powinno stanowić około 25 % naszego zapotrzebowania energetycznego w ciągu dnia, a najbardziej wartościowe powinno składać się z protein i węglowodanów, których uwalnianie się zapewni nam energię na kilka najbliższych godzin.
  7. Profilaktyka zdrowotna – wraz z nadejściem nowego roku powinniśmy pamiętać, że wczesne wykrycie choroby jest w stanie uchronić nas przed przykrymi jej konsekwencjami. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim pierwszym stadium nie daje zauważalnych objawów. Odwiedź nas na https://cmzwierzyniecka.pl/, by jak najwcześniej podjąć działania profilaktyczne.

Nowość na rynku – Wideodermatoskop FotoFinder ATBM MASTER

Nasze centrum medyczne może pochwalić się nową zdobyczą, którą jest Wideodermatoskop FotoFinder ABTM MASTER. Od początku swojej działalności wyróżniamy się holistycznym podejściem do zdrowia pacjenta stawiającym na najnowocześniejszy rozwój medycyny i technologii, które łączymy ze swoją pasją i wieloletnim doświadczeniem.

Przeciętnie pacjent posiada na swojej skórze około 20 zmian barwnikowych, które mogą znajdować się w różnych częściach ciała. Niektóre z nich lokalizują się na tułowiu, podeszwach, a nawet w miejscach intymnych. W związku ze zróżnicowaną lokalizacją, która często jest niedostępna gołym okiem, a także ograniczeniem w przypadku samokontroli takich zmian ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom skóry w celu zminimalizowania potencjalnych zagrożeń zdrowotnych.

Czym więc jest wideodermoskopia?

Wideodermoskopia jest diagnostyką zmian barwnikowych skóry, ale także włosów i paznokci. Umożliwia wykrycie zmian na skórze i wczesne rozpoznanie nowotworów skóry, w tym czerniaka w jego najwcześniejszym stadium. Wideodermatoskop umożliwia prowadzenie fotodokumentacji zmian skórnych pacjenta i porównanie ich zmian podczas kolejnych wizyt kontrolnych. Zalecane jest, aby poddawać się badaniu raz do roku.

Wideodermoskopia jest prostym badaniem, które cechuje wysoki poziom zaawansowania technologicznego i jest bardziej innowacyjne niż klasyczne badanie demoskopii.

Nowość

Posiadany przez nas wideodermatoskop posiada kamerę Medicam 1000s, która daje szczegółowy obraz struktury zmian, a najwyższa jakość zdjęć PolFlash XE pozwala otrzymać spolaryzowane zdjęcia ciała. Urządzenie posiada możliwość stworzenia mozaiki zmian, która typuje podejrzane zmiany skórne. Natomiast sztuczna inteligencja, w którą wyposażony jest wideodermatoskop pozwala natychmiastowo wyróżnić zagrażające zmiany.

Korzyści badania wideodermatoskopem

Wśród zalet przeprowadzenia badania wideodermatoskopem kopia możemy wyróżnić:

– pozyskanie informacji na temat stanu zdrowia naszej skóry,

– urządzenie pozwala stworzyć mapę skóry,

– umożliwia efektywne leczenie zmian nowotworowych nawet w późnym stadium i wykrycie ich w bardzo wczesnym.

Jak wygląda badanie wideodermatoskopem?

W przypadku badania wideodermatoskopem lekarz wykorzystuje kamerę, którą przykłada do fragmentu skóry pacjenta, w celu wykonania mapy zmian i znamion skórnych. Urządzenie pozwala nie tylko obejrzeć fragment skóry w powiększeniu, ale również przeanalizować pozyskany obraz na komputerze. Samo badanie trwa około 3 minuty. Badanie jest nieinwazyjne, bezpieczne oraz bezbolesne. Kolejną zaletą badania jest to, że lekarz może przechowywać obraz na komputerze, a zdjęcie wyświetlane jest na monitorze w wysokiej rozdzielczości. Przechowywanie zdjęć w systemie zapewnia możliwość skomplementowania wieloletniej historii zdrowia skóry pacjenta.

Po więcej szczegółów zapraszamy na naszą stronę: https://cmzwierzyniecka.pl/nowosci/.

Łysienie – jego rodzaje oraz przyczyny

Wypadanie włosów i problemy z łysieniem to powszechne trudności, z którymi zmierzyć musi się większość z nas. Wiele jest leków i sposobów, dzięki którym można zahamować te nieprzyjemne objawy, jednak warto również przyjrzeć się temu od samego początku i zamiast leczyć już zniszczone włosy, spróbować zapobiec problemowi zanim stanie się
widoczny i uciążliwy.

Podstawą dla zdrowych i silnych włosów jest odpowiednia dieta.
Choć może to się wydawać błahe – takie są realia. Dlatego właśnie pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na dostarczenie do naszego organizmu witamin czy żelaza, w odpowiedniej dawce. Dodatkowo warto zadbać o włosy same w sobie oraz ograniczyć używanie prostownic czy suszarek, które niszczą i powodują dodatkowo wypadanie naszych wysuszonych zabiegami włosów. Jeśli mimo tego problem narasta, czas dogłębnie zbadać przyczynę uciążliwego zjawiska. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u trychologa, którego zadaniem jest dokładna
analiza skóry głowy i chorób z nią związanych. Z punktu widzenia medycznego, podłożem dla łysienia może być wiele czynników, które wymagają dokładnego i indywidualnego podejścia i opieki ze strony specjalisty.


Łysienie androgenowe
Jest to najbardziej powszechny rodzaj łysienia, który występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Najbardziej charakterystyczne są w tym przypadku pojawiające się na szczycie głowy zakola, które wraz z upływem czasu powiększają się. O ile u mężczyzn jest to bardzo często nieuniknione i spowodowane zbyt dużą ilością męskich hormonów płciowych, tak u kobiet bardzo częstym powodem są choroby nowotworowe jajników lub zbyt niskie stężenie damskich hormonów. Co więcej, możliwe jest również odziedziczenie tego schorzenia po rodzicach. Wypadaniu włosów bardzo często towarzyszy łupież i łojotok, których zniwelowanie to pierwszy krok do pokonania tego uciążliwego problemu.


Łojotokowe zapalenie skóry głowy
Podczas gdy łysienie androgenowe zaczyna się głównie pomiędzy 25 a 40 rokiem życia, łojotokowe zapalenie skóry głowy dotyka w szczególności osoby młode, przechodzące przez okres dojrzewania. Polega na złuszczaniu się skóry głowy w okolicach łojotokowych, nasilając się szczególnie w chłodnym okresie jesienno-zimowym. Główną przyczyną tego zapalenia jest zaburzenie pracy gruczołów łojowych, dlatego już w przypadku pojawienia się łupieżu tłustego, warto udać się na wizytę do specjalisty, ponieważ problem ten uznawany jest za wczesne stadium zapalenia. Tak jak zdrowa dieta czy odpowiednia pielęgnacja nie
miały nic wspólnego z łysieniem androgenowym i w żaden sposób nie wpływały na jego przebieg, tak w przypadku łojotokowego zapalenia skóry głowy są istotnym elementem zapobiegającym jego narastaniu i rozwijaniu.


Łysienie plackowate
To kolejny bardzo powszechny problem, dotykający statystycznie najczęściej osoby młode. Za jedną z głównych przyczyn uznaje się wycieńczenie organizmu spowodowane chorobami, przemęczeniem, problemami, stresami czy zmianami hormonalnymi. Nazwa odnosi się
dosłownie do objawów – włosy wypadają w pojedynczych miejscach, tworząc plamy na skórze głowy.


Wyżej przedstawione rodzaje łysienia to tylko niewielka garstka objawów wchodzących w zakres trychologii. Są to trzy najbardziej powszechne choroby, którym najlepiej jest zapobiec jak najszybciej, zanim dojdzie do dalszego rozwoju choroby. Dlatego właśnie tak istotne jest dbanie o dobrą dietę czy pielęgnację włosów, ale również ciągła obserwacja zmian zachodzących na skórze naszej głowy.

Badanie piersi

Badanie piersi może niejednokrotnie uratować nasze życie i zdrowie. Rak wykryty w odpowiednio wczesnym stadium jest praktycznie całkowicie uleczalny. Według statystyk, aż połowa Polek nie wykonuje badania piersi i nie wie, jak często powinno się je wykonywać. Dziś przybliżymy Tobie nieco temat badania piersi i powiemy co szczególnie powinno zwrócić Twoją uwagę podczas samobadania.

Zdrowie w Twoich rękach

Wiele kobiet obawia się badania piersi. Warto jednak pamiętać, że wczesne wykrycie objawów, może zredukować możliwość zachorowania, a także zwiększyć możliwość całkowitego wyzdrowienia. To właśnie Twoja obserwacja i działanie mogą uchronić Cię przed zagrożeniem.

Kiedy należy wykonywać samobadanie?

Zarówno młode, jak i bardziej doświadczone kobiety, często nie wiedzą, kiedy powinno się badać swoje piersi. Nie znają objawów, na jakie powinny zwracać uwagę, przez co niestety zdarza się, że pierwsza wizyta u specjalisty wiąże się ze z nieprzyjemną diagnozą. Wiele Polek nie zdaje sobie sprawy, że samobadanie piersi powinno wykonywać się raz w miesiącu, między 5 a 10 dniem cyklu. Warto wybrać sobie jeden dzień z tego okresu i zrobić z niego comiesięczną rutynę. Samobadanie składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz tzw. Palpacji, czyli badania dotykowego.

Na czym skupić swoją uwagę podczas samobadania?

Podczas samobadania zwróć uwagę na takie rzeczy jak: sutek zwrócony do środka, krwisty wyciek z brodawki, guzki w dole pachowym, zmiany koloru piersi, obrzęki piersi bądź jej zmniejszenie, podrażnienia skóry bądź brodawek. Pamiętaj, że zawsze możesz udać się do specjalisty i skonsultować wyniki samobadania, powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zrób z badania piersi comiesięczny rytuał i zadbaj o swoje zdrowie. 


Kiedy wykonywać USG?

Zaleca się je kobietom w grupie wiekowej 20 – 40 lat, a także starszym, ze względu na fakt, że badanie mammograficzne może nie wykazać tych zmian, które wykaże USG. Profilaktycznie, powinno się je wykonać raz do roku. Warto przy tym pamiętać, że USG to nie mammografia, tak więc nie korzysta z fal rentgenowskich, a z ultradźwięków i jest całkowicie bezpieczne! Wykonać je można w każdym dniu cyklu miesiączkowego, jednak zalecane jest zrobić je w jego pierwszej połowie.