Menu Zamknij

Badania, które warto wykonać raz w roku

Regularne badania kontrolne krwi pozwalają na bieżącą ocenę stanu zdrowia. Warto raz w roku dokonać szeregu badań kontrolnych, które pozwolą na sprawdzenie i ocenę pracy podstawowych narządów. Poniżej przedstawiamy podstawową listę badań krwi.

Morfologia

Morfologia ocenia skład ilościowy i jakościowy składników krwi. Niedobór erytrocytów będzie brakiem żelaza. Przekroczenie normy hemoglobiny będzie wskazywać na odwodnienie organizmu, z kolei niskie wartości stanowić będą oznakę anemii. Zwiększenie leukocytów ponad normę będzie sygnałem, iż w organizmie przebiega infekcja lub stan zapalny. Podwyższone wskaźniki pojawiają się przy intensywnym wysiłku fizycznym i długotrwałym stresie. W przypadku dzieci do lat 4 większa liczba limfocytów jest normą. Choroby alergicznie mogę zostać rozpoznane z pomocą między innymi parametru bazofili i eozynofili.

Badania tarczycy

Badanie poziomu TSH zalecane jest podczas, gdy istnieje prawdopodobieństwo zaburzenia pracy tarczycy, wystąpienia zmian skórnych, wypadania włosów i ich rozdwojenia, przyrostu masy ciała, długotrwałych zaparć. Badanie to warto także wykonać podczas wystąpienia obciążeń genetycznych, które potwierdzone są w rodzinie.

Wśród wyników TSH wyszczególnia się nadczynność tarczycy (poziom TSH jest poniżej normy) lub niedoczynność tarczycy (poziom TSH jest poniżej normy).

Badanie moczu

Ogólne badanie moczu umożliwia ocenę pracy narządów układu moczowego. Pozwala także na stwierdzenie, czy istnieje ryzyko do tworzenia się kamieni na nerkach, ułatwia diagnostykę cukrzycy, żółtaczki lub zapalenie trzustki.

Lipidogram

Lipidogram to badanie określające poziom cholesterolu całkowitego. Badanie pozwala ocenić możliwość wystąpienia problemu sercowo-naczyniowego. Na podstawie wyników można ustalić moment wdrożenia leczenia farmakologicznego lub zmianę diety i stylu życia. W organizmie człowieka występuje cholesterol dobry i zły. Lipidogram wykonuje się przy diagnostyce otyłości, cukrzycy, zaburzeń metabolicznych. Osoby po czterdziestym roku życia i obarczone chorobami współistniejącymi powinny regularnie badać swój lipidogram.

Glukoza na czczo

Utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi jest niezwykle ważne dla właściwego funkcjonowania. Organizm manifestuje nieprawidłowy wzrost lub spadek stężenia cukru we krwi poniżej normy. Nietolerancja glukozy prowadząca do cukrzycy często przebiega bez objawów. Cukrzyca obok nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej jest jedną z chorób cywilizacyjnych odpowiedzialnych za 80% zgonów w społeczeństwach rozwiniętych.

Próby wątrobowe

Próby wątrobowe to badanie krwi polegające na oznaczeniu enzymów, na podstawie których można ocenić stan wątroby. Wątroba jest narządem niezwykle odpornym, posiada zdolności regeneracyjne i przez długi czas może nie dawać znać o swoich uszkodzeniach.

Kreatynina

Badanie kreatyniny pozwala ocenić działanie nerek. Na jego postawie można stwierdzić uszkodzenie nerek przez toksyny lub leki. Badanie jest niezbędne między innymi podczas przeszczepu nerki.

Odczyn Biernackiego i białko C-reaktywne

To wskaźniki, które diagnozują i potwierdzają stany zapalne różnego pochodzenia i pozwalają ocenić nasilenie choroby. OB mierzy poziom szybkości opadania czerwonych krwinek. CRP określa poziom białka ostrej fazy w osoczy.

Należy pamiętać, iż jeden lub dwa wyniki odbiegające od normy nie będą oznaczać, że jesteśmy poważnie chorzy. Każdy wynik należy skonsultować ze specjalistą.

Zdrowie jest najważniejsze, badaj się regularnie: https://cmzwierzyniecka.pl/blog/