Diabetologia, czyli co?

Diabetologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się chorobami metabolicznymi, charakteryzująca się tzw. cukrzycą, która wynika z nieprawidłowego wydzielania bądź/oraz działania hormonu produkowanego przez trzustkę – insuliny.

Hiperglikemia

Jest to wysoki poziom cukru we krwi, który ma miejsce, kiedy poziom glukozy we krwi przekracza prawidłowe wartości. Może on wystąpić u każdej osoby, która choruje na cukrzycę, jednak często pozostaje niezauważony. Jednym z najczęstszych objawów jest duże pragnienie, częste oddawanie moczu, senność, osłabienie, zaburzenia widzenia czy skurcze mięśni. Jeżeli jednak poziom glukozy przekroczy wartość 250 mg/dl (13,9 mmol/l) może to doprowadzić do poważnych stanów zagrożenia życia.

Hipoglikemia

Nazywana inaczej niedocukrzeniem to zbyt niski poziom cukru we krwi. Najczęstszymi objawami są drżenie rąk, senność, ból głowy, niewyraźne widzenie, uczucie zmęczenia i niepokoju, zaburzenie koncentracji oraz pamięci. Hipoglikemia nie ustępuje sama, ważne jest zauważanie objawów i podjęcie leczenia.

Diabetolog

Diabetolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem takich schorzeń jak cukrzyca czy choroby metaboliczne u dorosłych i dzieci. W razie konieczności wykonuje on, także badania tkanek czy narządów, w których doszło do rozwoju stanów patologicznych na skutek cukrzycy.

Leczenie cukrzycy

Leczenie na każdym etapie choroby obejmuje modyfikację żywienia i codzienny trening mięśniowy. Aby osiągnąć ustalony cel w leczeniu, ważna jest samokontrola, dotycząca zaleceń żywnościowych oraz ruchowych zalecona przez lekarza. Żywienie pacjenta z cukrzycą powinno być zrównoważone i ubogokaloryczne oraz musi spełniać wszystkie aspekty zdrowego odżywiania.

Rosnące statystyki

W ciągu ostatnich lat można zauważyć wzrost odsetka ludzi cierpiących na cukrzycę oraz chorób przewlekłych niezakaźnych, takich jak otyłość czy choroby układu krążenia. Szacuje się, że co jedenasty człowiek ma cukrzycę. Liczne badania potwierdzają, że w walce z cukrzycą, kluczowa jest dieta oparta na Zasadach Zdrowego Żywienia oraz regularna aktywność fizyczna.

Dodaj komentarz