Menu Zamknij

Czym jest trądzik u dorosłych?

Trądzik to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń dermatologicznych. Mówi się, że niegdyś zmagały się z nim wyłącznie osoby młode. Obecnie z trądzikiem borykają się także dorośli, u których zmiany mają charakter przewlekły. Leczenie tej choroby w dorosłym wieku jest procesem długotrwałym. Opiera się na farmakoterapii, ale wymaga także zmiany codziennych nawyków, ponieważ wpływ na trądzik ma wiele czynników.

Przyczyny powstawania zmian skórnych u dorosłych

Najczęstszą przyczyną występowania krostek są zaburzenia hormonalne. Zdarzają się one zarówno w młodym, jak i dorosłym wieku. Na skórę mają także wpływ sytuacje stresowe, ponieważ obecny we krwi kortyzol jest odpowiedzialny za kondycję skóry.

Trądzikowi u dorosłych bardzo często sprzyjają też złe nawyki żywieniowe: nadmierna ilość przetworzonego jedzenia, mała ilości witamin i mikroelementów czy duża ilość słodyczy. Aby na skórze nie pojawiały się wypryski, warto wprowadzić do diety owoce i warzywa. Zmiana nawyków żywieniowych to jeden z domowych sposobów na trądzik u dorosłych.

Kolejną przyczyną zmian skórnych u dorosłych, jest nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Większość kosmetyków drogeryjnych blokuje ujścia gruczołów łojowych, co dość szybko skutkuje kolejnymi wykwitami. Problemem bywa też brak demakijażu. Przyczynia się to do rozwoju stanów zapalnych na powierzchni naskórka.

Rodzaje trądziku u dorosłych

Trądzik u dorosłych ma różne postacie, dlatego przed kupnem kosmetyków warto zorientować się, z jakim rodzajem choroby ma się do czynienia. Najskuteczniejszym sposobem na dobór odpowiednich specyfików jest wizyta u dermatologa – https://bit.ly/2YLTcuw. Pomoże to uniknąć błędów w pielęgnacji. Wyróżnia się następujące typy choroby u dorosłych:

  • trądzik różowaty – bardzo trudny w leczeniu. Jego charakterystycznym objawem są widoczne zmiany rumieniowe, skóra jest bardzo podrażniona.;
  • trądzik grudkowy – ma postać trudnych do usunięcia grudek podskórnych, zmiany potrafią utrzymywać się na skórze przez wiele miesięcy i nierzadko pozostawiają blizny;
  • trądzik torbielowaty – zaskórniki wypełnione są ropą, co jest nie tylko nieestetyczne, ale i bolesne. Tej postaci trądziku towarzyszy zaawansowany stan zapalny skóry.

Jak uporać się z trądzikiem?

Kłopoty z trądzikiem można rozwiązać stosując kosmetyki apteczne. Te pozbawione sztucznych barwników i zapachu znakomicie oczyszczą skórę. Będą też działały na nią kojąco. W ofercie znajdziemy niekomedogenne pianki do mycia twarzy oraz kremy matująco-nawilżające. Niewątpliwą zaletą tych kosmetyków jest fakt, że można je stosować podczas farmakologicznego leczenia trądziku.

Trądzik u dorosłych nie zawsze da się wyleczyć przez zmianę nawyków żywieniowych, porzucenie nałogów czy dobrej jakości kosmetyki o działaniu leczniczym. Coraz częściej wykwity i zaczerwienienia są tak uporczywe, że konieczna jest wizyta u dermatologa i wdrożenie leczenia farmakologicznego. Warto umówić się na konsultację z dermatologiem w profesjonalnym gabinecie.

Pod tym linkiem znajdziesz szereg usług wykonywanych w danym gabinecie oraz cennik: https://bit.ly/2YLTcuw.