Menu Zamknij

Przebieg ciąży pod okiem ginekologa

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W tym czasie niezmiernie ważne są regularne wizyty w gabinecie ginekologa. Dodatkowo, jeśli cokolwiek wzbudza niepokój ciężarnej, ma ona prawo zgłosić się do lekarza poza wyznaczonym terminem. Jak wygląda pierwsza wizyta? Jakie badania są konieczne w trakcie trwania ciąży?

Pierwsza wizyta

Najczęściej, pierwsza wizyta u lekarza zaczyna się od zebrania dokładnego wywiadu na temat pacjentki. Doktor zapyta między innymi o wcześniejsze ciąże, porody, przebyte choroby, warunki socjalne, a także o występowanie ewentualnych chorób rodzinnych. Następnie ginekolog dokładnie zbada kobietę. Nie ominie jej kontrola ciśnienia, masy ciała, stan piersi, nóg. W trakcie badania ginekolog pobierze także wymaz z pochwy do badania cytologicznego i mikrobiologicznego. Na koniec zleci jeszcze badanie krwi i moczu. W ten sposób uzyskuje się pełny obraz stanu zdrowia przyszłej mamy.

Kolejne wizyty

Podczas kolejnych wizyt w gabinecie ginekologicznym, stan zdrowia kobiety i prawidłowy rozwój dziecka w łonie jest na bieżąco kontrolowany. Wizyty najczęściej powtarzane są co cztery tygodnie, w ostatnim miesiącu ciąży co 2 tygodnie. W przypadku jakichś niepokojących sygnałów lekarz może zaproponować dokładniejszą diagnostykę.

Najważniejsze badania, które zostaną przeprowadzone przy kolejnych wizytach:

Ciśnienie tętnicze krwi

Ciśnienie w ciąży często bywa podwyższone. Wzrastać może znacznie, zwłaszcza w końcowej fazie ciąży. Mogą wtedy pojawiać się obrzęki na kończynach. Ciśnienie badane jest przy każdej wizycie.

Morfologia krwi

Badanie wykonuje się przede wszystkim w celu wykluczenia potencjalnej niedokrwistości, która w trakcie ciąży zdarza się częściej.

Grupa krwi i czynnik Rh

Jeśli kobieta nie miała wcześniej oznaczanej grupy krwi robi się to właśnie teraz. Oznacza się zarówno główne grupy krwi (A, B, AB, 0), jak i czynnik Rh. Podczas ciąży częściej dochodzi do krwotoków i pacjentka może wymagać szybkiego podania krwi.

Badanie moczu

Kolejne podstawowe badanie wykonywane na początku ciąży. W trakcie ciąży, w moczu mogą pojawić się niewielkie ilości białka i glukozy

Glukoza we krwi

Na początku ciąży oznacza się też stężenie cukru we krwi. Ewentualna cukrzyca ciężarnej może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie matki oraz rozwój dziecka (może być przyczyną makrosomii płodu, czyli zbyt dużej masy ciała i wielkości noworodka, predysponuje również do komplikacji łożyskowych).

Badanie cytologiczne

Do badania pobierany jest wymaz z dróg rodnych. Następnie poddawany jest ocenie pod mikroskopem. W badaniu można wykazać stany przed nowotworowe, nowotwory, stany zapalne oraz stan hormonalny ciężarnej.

Badanie ginekologiczne przez pochwę

Jest to badanie rutynowe nie tylko w ciąży, ale także u każdej kobiety odwiedzającej gabinet. W trakcie ciąży przeprowadza się je przy co drugiej wizycie. Celem badania jest wykrycie zagrożeń porodem przedwczesnym oraz ocena dróg rodnych.

Kiła i toksoplazmoza

Wykrycie i właściwe leczenie kiły u ciężarnej kobiety, chroni dziecko przed kiłą wrodzoną, która prowadzi do wielu zaburzeń rozwojowych. Oznaczanie przeciwciał przeciw toksoplazmozie pozwala ustalić, czy kobieta zarażona jest tym pierwotniakiem. Może on spowodować wady rozwojowe u płodu.

Położnicze badanie USG

W badaniu tym ocenia się wiele parametrów: budowa ciała płodu, wiek ciążowy, ułożenie płodu. Badanie USG między 20 a 22 tygodniem ciąży pozwala już na dokładną ocenę budowy anatomicznej płodu i rozpoznanie wielu wad (np. przepuklina rdzeniowa i mózgowa, wodogłowie). W tym okresie za pomocą USG można stwierdzić płeć dziecka.

Więcej informacji odnajdziesz na stronie: https://cmzwierzyniecka.pl/zabiegi/wizyty-ginekologiczne/.