Menu Zamknij

7 postanowień noworocznych dla zdrowia

Rok 2020 należy pożegnać z pewną refleksją, którą niosą za sobą zmiany na całym świecie wywołane pandemią. Nadejście Nowego Roku to doskonały moment, aby skorzystać z lekcji, którą dał nam COVID-19 i przez chwilę zatrzymać się, aby pomyśleć o swoim zdrowiu. Postanowienia noworoczne nie muszą być skazane na porażkę – warto zaczynać od małych kroków, które będziemy stawiać, aby polepszyć nasze samopoczucie i zdrowie. Istnieje duża szansa, że jeśli będziemy konsekwentni w swoim działaniu nasze postanowienia zmienią się w nawyki. Oto lista przykładowych postanowień, które warto wdrożyć w swoje życie w 2021 roku:

  1. Picie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie – aby organizm prawidłowo funkcjonował niezbędne jest jego odpowiednie nawodnienie. Regularne picie wody podkręci nasz metabolizm, wspomaga gospodarkę hormonalną oraz usuwa toksyny z organizmu. Najlepiej jest pić wodę w małych ilościach, ale pamiętać by robić to regularnie.
  2. Mniej żywności przetworzonej – najlepszym sposobem ogólnej poprawy zdrowia jest zamiana gotowych produktów na nieprzetworzone i świeże jedzenie oraz potrawy. Wśród nich możemy wymienić: jajka, orzechy, świeże ryby, warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Tego rodzaju żywność pomoże nam zapobiegać chorobom serca, cukrzycy oraz wpłynie pozytywnie na ogólny stan naszego zdrowia.
  3. Więcej ruchu – pandemia w znaczący sposób odcisnęła piętno na naszej aktywności fizycznej. Brak ruchu wpływa na nasze samopoczucie, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do wyższej śmiertelności. Jeśli twoja praca jest głównie siedząca warto poświęcić przynajmniej 15 minut dziennie na aktywność fizyczną.
  4. Ograniczenie ilości słodkich napojów – słodkie napoje nie tylko podnoszą poziom cukru w naszym organizmie ale stanowią tak zwane „puste kalorie”, o czym powinny pamiętać osoby, które w nadchodzącym roku chcą zredukować swoją wagę. Spożywanie słodkich napojów może prowadzić do insulinooporności, chorób serca czy też ryzyka otyłości.
  5. Dbanie o jakość snu – odpowiednia ilość snu i regularny rytm dobowy wpływają na nasze samopoczucie w ciągu dnia. W przypadku niewystarczającej ilości snu jesteśmy narażeni na spadki nastroju, a w niektórych przypadkach nawet na depresję. Brak odpowiedniej ilości wypoczynku może skutkować przybieraniem na wadze i większą podatnością na stres. Zaleca się, aby dorosły człowiek spał około 7-9 godzin dziennie, choć to nie sama ilość snu, a jego jakość jest najważniejsza.
  6. Jedzenie śniadań – wielu z nas wciąż żyje w biegu i zapomina o najważniejszym posiłku w ciągu dnia, który daje nam energię tuż po przebudzeniu. Przyjmuje się, że śniadanie powinno stanowić około 25 % naszego zapotrzebowania energetycznego w ciągu dnia, a najbardziej wartościowe powinno składać się z protein i węglowodanów, których uwalnianie się zapewni nam energię na kilka najbliższych godzin.
  7. Profilaktyka zdrowotna – wraz z nadejściem nowego roku powinniśmy pamiętać, że wczesne wykrycie choroby jest w stanie uchronić nas przed przykrymi jej konsekwencjami. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim pierwszym stadium nie daje zauważalnych objawów. Odwiedź nas na https://cmzwierzyniecka.pl/, by jak najwcześniej podjąć działania profilaktyczne.