Menu Zamknij

Badanie piersi

Badanie piersi może niejednokrotnie uratować nasze życie i zdrowie. Rak wykryty w odpowiednio wczesnym stadium jest praktycznie całkowicie uleczalny. Według statystyk, aż połowa Polek nie wykonuje badania piersi i nie wie, jak często powinno się je wykonywać. Dziś przybliżymy Tobie nieco temat badania piersi i powiemy co szczególnie powinno zwrócić Twoją uwagę podczas samobadania.

Zdrowie w Twoich rękach

Wiele kobiet obawia się badania piersi. Warto jednak pamiętać, że wczesne wykrycie objawów, może zredukować możliwość zachorowania, a także zwiększyć możliwość całkowitego wyzdrowienia. To właśnie Twoja obserwacja i działanie mogą uchronić Cię przed zagrożeniem.

Kiedy należy wykonywać samobadanie?

Zarówno młode, jak i bardziej doświadczone kobiety, często nie wiedzą, kiedy powinno się badać swoje piersi. Nie znają objawów, na jakie powinny zwracać uwagę, przez co niestety zdarza się, że pierwsza wizyta u specjalisty wiąże się ze z nieprzyjemną diagnozą. Wiele Polek nie zdaje sobie sprawy, że samobadanie piersi powinno wykonywać się raz w miesiącu, między 5 a 10 dniem cyklu. Warto wybrać sobie jeden dzień z tego okresu i zrobić z niego comiesięczną rutynę. Samobadanie składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz tzw. Palpacji, czyli badania dotykowego.

Na czym skupić swoją uwagę podczas samobadania?

Podczas samobadania zwróć uwagę na takie rzeczy jak: sutek zwrócony do środka, krwisty wyciek z brodawki, guzki w dole pachowym, zmiany koloru piersi, obrzęki piersi bądź jej zmniejszenie, podrażnienia skóry bądź brodawek. Pamiętaj, że zawsze możesz udać się do specjalisty i skonsultować wyniki samobadania, powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zrób z badania piersi comiesięczny rytuał i zadbaj o swoje zdrowie. 


Kiedy wykonywać USG?

Zaleca się je kobietom w grupie wiekowej 20 – 40 lat, a także starszym, ze względu na fakt, że badanie mammograficzne może nie wykazać tych zmian, które wykaże USG. Profilaktycznie, powinno się je wykonać raz do roku. Warto przy tym pamiętać, że USG to nie mammografia, tak więc nie korzysta z fal rentgenowskich, a z ultradźwięków i jest całkowicie bezpieczne! Wykonać je można w każdym dniu cyklu miesiączkowego, jednak zalecane jest zrobić je w jego pierwszej połowie.