Menu Zamknij

Schorzenia grzybicze

Grzybica – inaczej mikozy – to grupa wysoce zaraźliwych chorób zakaźnych ludzi i zwierząt powodowanych przez grzyby. Najczęściej atakuje skórę i paznokcie, zdarzają się także przypadki osiedlania się jej w błonach śluzowych oraz drogach rodnych.

Jak można zarazić się grzybicą?

Wbrew pozorom, grzybica nie pojawia się przez brak higieny. Jest to jedna z chorób, która ma wiele sprzyjających jej rozwojowi czynników, np. zażywanie pewnych antybiotyków/sterydów, czy też poważne choroby (nowotwory, cukrzyca, AIDS). Do zakażenia może także dojść przez: noszenie pożyczonego obuwia, korzystania ze wspólnych pryszniców/łazienek, korzystania z usług kosmetycznych, jak i cudzych ręczników czy grzebieni. Grzybicą można zarazić się także od chorych zwierząt

Rodzaje grzybicy

Grzyby chorobotwórcze można podzielić na: dermatofity, grzyby drożdżopodobne i pleśnie.  Dermatofity atakują głównie naskórek, paznokcie i włosy.  Grzyby drożdżopodobne wywołują drożdżycę błon śluzowych i narządów płciowych. Pleśnie atakują głównie narządy wewnętrzne u osób z obniżoną odpornością np w trakcie leczenia nowotworów.

Grzybica skóry – można się nią zarazić bardzo łatwo, głównie podczas kontaktu z zakażonym zwierzęciem np. kotem, psem, bydłem bądź też zainfekowaną glebą. Objawia się ona okrągłymi rumieniowymi zmianami na skórze, które uporczywie swędzą i powoli rozszerzają się . Najczęściej występują na przedramionach, ramionach, szyi, twarzy i karku.

Grzybica stóp i paznokci – najczęściej występuje ona u osób aktywnych fizycznie i diabetyków. Bardzo często jej przyczyną jest obcisłe obuwie, które nie przepuszcza powietrza i sprawia, że stopa jest wilgotna. Również urazy paznokci powodują większą podatność na zakażenie. W grupie ryzyka są także diabetycy, których skóra może być wysuszona i podatna na urazy.

Grzybica pochwy – w grupie ryzyka są przede wszystkim młode, aktywne seksualnie kobiety oraz te, u których dochodzi do zmian hormonalnych. Powodem może być noszenie bielizny, która jest za obcisła, bądź wykonana z nieoddychających materiałów. Częstymi objawami są: świąd, ból i pieczenie, nasilające się po stosunku oraz podczas oddawaniu moczu, czy też zmiany w kolorze i konsystencji upławów. Jednak u co piątej kobiety, grzybica ta występuje bez żadnych objawów.

Jak ją leczyć?

Leczenie składa się głównie z przyjmowania preparatów zewnętrznych, leków doustnych, dbania o higienę intymną oraz działań profilaktycznych. Lekarz zaleca odpowiednie leczenie i ustala zakres trwania kuracji. Ta, może trwać od jednego dnia do wielu miesięcy, wszystko zależy od organizmu, współpracy z lekarzem i przestrzegania jego zaleceń.