Menu Zamknij

Kiedy warto udać się po pomoc do psychiatry ?

Każdego z nas męczą większe lub mniejsze bolączki. Świat ciągle się rozwija, a my wraz z nim. W tym całym pędzie życia zaczynają towarzyszyć nam lęki, poczucie niepokoju, depresja. Poczucie, że coś nam umyka, że nie wykorzystujemy życia na 100%, wpływa znacząco na naszą psychikę. Stres w pracy, domu, odbija się na naszym zdrowiu. W takim przypadku nie powinniśmy zwlekać i udać się na wizytę do psychiatry. Jest on od tego, aby nas wysłuchać, postawić diagnozę i wprowadzić leczenie, by przywrócić nasze życie do normalności.

Z czym udać się do psychiatry?

Ludzie, potrzebujący pomocy są wśród nas, a nawet o tym nie wiemy. Ukrywają swoje obawy przed światem, ponieważ boją się, że mogą zostać skrytykowani, że nikt ich nie wysłucha. Lekarza psychiatry nie należy się bać. Jest to lekarz jak każdy inny. Zajmuje się on leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych, zaczynając od tych powszechnych jak depresja, nerwica, zaburzenia odżywiania, uzależnienia i fobie, aż po te, występujące nieco rzadziej, np. zespół stresu pourazowego, zaburzenia osobowości, chorobę afektywną dwubiegunową. Lekarz uprawniony jest do wystawiania recept na leki oraz zwolnień lekarskich, skierowań do szpitala czy na badania.

Z jakimi objawami należy pójść na wizytę?

Do psychiatry skierowanie nie jest potrzebne. Na wizytę należy się umówić, jeśli zmiana w naszym zachowaniu jest długotrwała i dokuczliwa. Nie warto bagatelizować naszych uczuć i nie krępować się przed wizytą. W naszym zachowaniu, powinno nas zaniepokoić: długotrwały smutek, apatia, przygnębienie, brak energii, poczucie bezsensu i bezradności, bezsenność, poczucie samotności, rozkojarzenie, zmiany w relacjach rodzinnych i społecznych, niepokój, nadmierna nerwowość, nadwrażliwość, dostrzeganie rzeczy i głosów, których nie widzą inni, nieuzasadnione objawy choroby somatycznej tj. drżenie rąk.

Nie bój się wizyty.

Nie jest łatwo otworzyć się przed całkowicie obcą. Wiąże się to niejednokrotnie z wielkim stresem, który należy zdusić w zarodku. Lekarz psychiatra jest po to, aby nam pomóc. Nie podejdzie krytycznie do naszego przypadku, lecz spokojnie wysłucha, zdiagnozuje i powie na czym będzie polegać leczenie. Na pierwszej wizycie, lekarz przeprowadza wywiad, aby poznać swojego pacjenta. Im więcej szczegółów się zdradzi tym lepiej, ponieważ lekarzowi łatwiej będzie określić co nam dolega. Lekarz zapyta nas o to, jak wyglądają nasze relacje rodzinne, życie uczuciowe, stan zdrowia fizycznego, czy mamy zaburzenia pamięci, czy dobrze się koncentrujemy oraz czy mamy skłonności samobójcze. Na podstawie wywiadu, psychiatra może zlecić testy psychologiczne, badania laboratoryjne lub konsultację neurologiczną. W zależności od diagnozy, lekarz dobiera właściwe leczenie. Może się ono odbywać w formie psychoterapii lub za pomocą leczenia farmakologicznego. W niektórych przypadkach specjalista może zadecydować o leczeniu w szpitalu psychiatrycznym. Nie należy się obawiać diagnozy. Lekarz psychiatra uczył się wiele lat, aby poprawić komfort naszego życia i wyleczyć nas
z zaburzeń. Nie odkładajmy w czasie pójścia na wizytę, bo tylko odwlekamy czas, kiedy będziemy mogli znów poczuć się w pełni sił.