Nie wstydź się wizyty u seksuologa!

W świecie medycyny wręcz roi się od najróżniejszych rodzajów przypadłości, czy schorzeń; niewiele mniej jest pod tym względem specjalistów zajmujących się tymi dziedzinami. Możemy udać się do laryngologa w sprawie uszu, czy gardła, okulisty w przypadku problemów ze wzrokiem, endokrynologa przy zaburzeniach tarczycy, podologa, kiedy mam problemy ze stopami i tak dalej. Każda z powyższych dolegliwości jest czymś absolutnie powszechnym i mówienie o nich na głos nie niesie ze sobą nic odstającego od ogólnie przyjętych norm. Inaczej sprawa wygląda, kiedy w eterze słychać słowo, które niestety powoduje u większości osób wzdrygnięcia i niezręczność, „seks”.  Jest to w naszym społeczeństwie temat tabu, tymczasem jest to sfera życia każdego człowieka, w której również może dochodzić do zaburzeń i niemiłych przypadłości.

Seksuolog też człowiek

Zaburzeniami w sferze łóżkowej zajmuje się seksuolog, który specjalizuje się w dziedzinie medycyny zwanej seksuologią, czyli  interdyscyplinarną dziedziną wiedzy, która zajmuje się płciowym życiem człowieka zarówno w sferze ciała, jak i psychiki. Rozpatruje on zatem przypadłości nie tylko w sferze fizycznej, ale i psychicznej. Seksuolog zwykle uzyskuje wcześniej tytuł lekarza medycyny w dziedzinie psychiatrii, ginekologii lub urologii. Dlatego rada, którą otrzymujemy, jest pełna. Dowiemy się, czy nasze problemy ze współżyciem wiążą się z psychiką, czy też są spowodowane złym funkcjonowaniem jakichś narządów. Do seksuologa należy się udać, kiedy w naszym życiu seksualnym natrafiamy na następujące dolegliwości:

  • Zaburzeniami erekcji, popędu seksualnego
  • Bolesnym stosunkiem płciowym
  • Niemożnością odbycia stosunku
  • Impotencją
  • Seksoholizmem
  • Problemami z tożsamością płciową

Seksuolog jest zatem w pełni wykształconym specjalistą, który pieczołowicie bada każdy przypadek i stawia profesjonalne diagnozy, a nie podającym się za znawcę relacji płciowych dewiantem. Nie kompetencje są tutaj jednak problemem. Nie jest też nim on sam. Problemem jest obszar, którym seksuolog się zajmuje.

Przełamać tabu

Jak zostało już wcześniej wspomniane, życie łóżkowe jest bardzo niewygodnym tematem w naszym społeczeństwie. Skoro samo wspominanie o nim już jest sporym problemem, to co dopiero rozmowa o występujących problemach seksualnych. A jak wskazują badania, są to problemy nierzadkie i mogą one oddziaływać również na inne strefy naszego życia, takie jak praca, życie towarzyskie czy ogólne samopoczucie. Ludzie wstydzą się rozmawiać o swoich intymnych problemach i jest to zrozumiałe. Dlaczego jednak skazywać siebie na cierpienie w tak istotnej materii naszego życia? Zwłaszcza jeśli możemy czerpać z niej radość. Nie powinniśmy bać się rozmawiać z innymi o naszych problemach, ponieważ czasami są takie sytuacje, których nie da się rozwiązać bez pomocy „osób trzecich”. Wtedy właśnie seksuolog pomaga nam zrozumieć sprawy, których czasami sami możemy nie pojmować. Należy pamiętać, że jest to przede wszystkim człowiek, który również może zmagać się ze swoimi problemami. Nie wstydźmy się prosić o pomoc i nie wstydźmy się rozmawiać na intymne tematy.  Milczeniem jeszcze nikt sobie nie pomógł.

Dodaj komentarz