Dermatoskopia – czym jest i kiedy ją wykonać?

Dermatoskopia jest badaniem dermatologicznym przy użyciu dermatoskopu. Jest zabiegiem diagnostycznym, który w żaden sposób nie jest inwazyjny dla naszej skóry. Za pomocą dermatoskopii bada się i kontroluję wszelkiego rodzaju zmiany skórne. Badanie wykorzystywane jest przede wszystkim do diagnostyki zmian ziarniniakowych, naczynkowych lub zmian czerniakowych.

Kiedy wykonujemy dermatoskopię?

Badanie to jest wykonywane w momencie, kiedy podejrzewamy iż na naszej skórze pojawiły się zmiany niepokojące. Jeśli nasze znamiona lub pieprzyki zmieniają swój kształt bądź się powiększają warto przeprowadzić właśnie to badanie w celu zdiagnozowania. Dodatkowo jeśli nasze zmiany skórne swędzą, bolą bądź krwawią jest to alarmujący sygnał, aby wybrać się do dermatologa w celu konsultacji.

 

Czym jest dermatoskop?

Jest to urządzenie, które łączy w sobie cechy luby i latarki. Zadaniem takiego urządzenia jest powiększenie i wyostrzenie obrazu zmiany skórnej do takiego stopnia, aby lekarz mógł bez problemu obejrzeć z dużą dokładnością zmianę. Badanie dermatoskopem jest bezinwazyjne i przypomina przyłożenie luby do skóry. Przed wykonaniem badania okulary dermatoskopu zostają pokryte specjalnym olejem, który ma zmniejszyć odbijanie i rozpraszanie światła.

Jak często powinniśmy przeprowadzać badanie?

Jest to sprawa bardzo indywidualna, która powinna być uzgodniona z lekarzem. Osoby, które mają już podejrzenie zmiany powinny kontrolować je co najmniej raz na pół roku, natomiast osoby dziedzicznie obciążone ryzykiem pojawienie się raka skóry powinny wykonywac badanie co 3-5 miesięcy. Pamiętajmy również iż jeśli na naszej skórze pojawią się nowe zmiany lub nagle zaczną się intensywnie zmieniać powinniśmy niezwłocznie udać się do dermatologa.

Dodaj komentarz